Nike Free – poczuj lekkość

Nike Free

Seria butów sportowych Nike Free jest jednym z większych powodów do dumy marki Nike. Lekkie sneakersy o segmentowej podeszwie podbiły rynek obuwia treningowego już kilka lat temu, jednak ich pozycja wciąż jest stabilna i zauważalna na tle innych modelów i technologii.

Badania nie poszły w las

Buty Nike Free zostały oryginalnie zaprojektowane przez Tobiego Hatfielda i Erica Avara. Pomysł na nie został zaczerpnięty od sportowców trenujących w Stanford. Spędzali oni czas na polu golfowym zupełnie boso. Zauważywszy to marka Nike zleciła serię badań w 2002 roku. Grupie mężczyzn i kobiet zbadano ciśnienie za pomocą specjalnych wkładek i taśmy przyklejonej do stóp. Takim sposobem zdobyto dane na temat zachowania stopy w ruchu. W wyniku ośmiu lat intensywnych badań uzyskano definicję „naturalnego” kroku człowieka. To właśnie tego wymagano od nowego buta biegowego. Kolejnymi założeniami był minimalny spad podeszwy od pięty do palców, niekonwencjonalny kształt cholewki oraz super elastyczna podeszwa wykonana z phylonu. Oto całe Nike Free.

free Nike Free

Pójdę boso

Seria Nike Free to milowy krok dla marki. Za ich pomocą Nike ujawniła prawdę na temat wielu mitów dotyczących butów biegowych. Obnażono błędne myślenie na temat mocno podniesionego przechyłu lub nadmiernej amortyzacji butów. Głównym założeniem serii Free było uzyskanie efektu biegania na boso i w pełnej zgodności z naturą i anatomią człowieka. Buty te stały się jednym najbardziej lubianych wśród biegaczy i pozostały nimi aż do dzisiaj.

Wolność w każdej dyscyplinie

Sneakersy z linii Nike Free oferują najbardziej komfortowe i technicznie innowacyjne połączenie, jakie mogliśmy spotkać do tej pory. Nike Free idealnie dopasowują się do ciała i budowy nóg, co daje im najlepsze wsparcie. Ich wygląd jednocześnie nie naraża naszego stylu, bowiem każda wersja prezentuje się bardzo ciekawie. Szeroka gama butów Nike Free sprawia, że każdy odnajdzie model odpowiadający swoim potrzebom, począwszy od biegania po bezdrożach, poprzez sprinty, aż do treningów na sali fitness czy siłowni.

Ciągle zaskakują

Buty Nike Free nowej generacji oferują nam podeszwę o znanej już dobrze budowie segmentowej. To, co zaskakuje to jednak zupełnie nowy, trójkątny wzór jej spodu. Innowacja ta ma z założenia zapewnić jeszcze lepszy, nowy wymiar elastyczności, która pozwoli nogom poruszać się dynamicznie przy każdym kroku. Co więcej, pięta nowych Free jest zaokrąglana i przygotowana do naśladowania kształtu stopy. Dzięki takiemu kształtowi but ma się przetaczać po ziemi w sposób możliwie najbardziej naturalny. Nowa pianka wykorzystana w środku podeszwy ma zapewnić ponadto wyjątkowo komfortową amortyzację i lekką trwałość przez wiele przebiegniętych kilometrów. Nowe Nike Free zostały wykonane z materiału o budowie siatki. To rozwiązanie zapewnia między innymi obiecaną lekkość, elastyczność i możliwość oddychania w trakcie treningu. Co więcej, umieszczona z boku cholewki sieć kabelków Flywire ma za zadanie idealne dopasowanie do stopy i utrzymanie buta na pożądanym miejscu. Najnowsze Nike Free wyróżniają się ponadto stałymi segmentami gumy pod palcami i piętą dla zwiększenia przyczepności i trwałości buta.

Do wyboru do koloru

Każdy model z kolekcji Nike Free występuje w pełnej rozmiarówce damskiej oraz męskiej. Szeroka paleta modnych barw i deseni gwarantuje każdemu odnalezienie pary idealnej, zaś różnorodność w zakresie grubości podeszwy sprawia, że każdy może dopasować but do swoich oczekiwań w zakresie mocy amortyzacji i nie tylko.

Model Nike Free tak zrewolucjonizował rynek obuwia sportowego, że wiele innych marek postanowiło pójść śladami Nike i wypuścić własne modele naśladujące bieg na boso. Sneakersy o zbliżonej do Nike Free podeszwie znajdziemy między innymi w ofercie Skechers.