Buty na kablu

sneakers

Z pewnością nie raz widzieliście na filmach lub ulicach swojego miasta buty sportowe, które dumnie wiszą ze szczytu telegraficznych kabli. Czy wiecie, jaka jest historia tego zwyczaju?

Powszechna praktyka

Podrzucanie butów, używanie butów jako pocisków lub traktowanie butów, jako improwizowanej broni jest elementem wielu sportów i praktyk ludowych. Dziś jest to najczęściej akt rzucania związanych ze sobą dwóch sportowych butów na przewody telefoniczne, linie energetyczne lub inne uniesione kable. Powiązaną z tym zjawiskiem praktyką jest podrzucanie splecionych razem butów na drzewa lub ogrodzenia. Co ciekawe, pewna miejska legenda mówi, że tak rzucone buty oznaczają… utratę dziewictwa.

Zawieszanie butów sportowych lub też rzucanie sneakersów czy trampek to dziwna, społeczna praktyka polegająca na poświęceniu starych butów, których sznurowadła zostały związane tak, aby Adidasy zwisały z przewodów wiszących w powietrzu, takich jak linie energetyczne lub kable telefoniczne. Jak się to robi? Gdy buty są ze sobą solidnie związane, ich para rzucana jest na druty tak samo jak bolas – czyli broń myśliwska bazująca na dwóch obciążonych kulach, związanych z sobą rzemieniem lub sznurem.

Na wszystkich szerokościach geograficznych

Zjawisko rzucania butów w ten sposób występuje w całej Ameryce Północnej i Europie, zarówno na obszarach wiejskich, jak i miejskich. Zwykle buty rzucane na przewody są trampkami, jednak możemy znaleźć także wiele różnych innych rodzajów obuwia, w tym buty skórzane. Niejednokrotnie spotkaliśmy jednak na swojej drodze porzucone buty New Balance, Puma czy Reebok. Warto wspomnieć, że istnieje w obrębie tego zjawiska wiele różnic kulturowych. Decydują o tym różnice pomiędzy obszarami społeczno-gospodarczymi, a nawet grupami wiekowymi, które wpadły na pomysł “ozdobienia” butami swojej okolicy.

sneakers

Przestępcze L.A.?

Jaki jest powód rzucania butami w powietrze? Socjolodzy zaproponowali szereg wyjaśnień, dlaczego tak się dzieje. Niestety za wieloma z nich stoją nieco kryminalne powody. Przede wszystkim uważa się, że celem dyndających w górze butów jest zastraszanie przeciwników. Właśnie dlatego jeden z członków grupy przestępczej kradnie parę butów i umieszcza je w miejscu, w którym jest będą trudne do zdjęcia lub odzyskania. Czasami jednak rzucanie pary butów jest po prostu żartem robionym po pijaku. Warto jednak wspomnieć, że biuletyn wydany w 2003 roku przez byłego burmistrza Los Angeles w Kalifornii przywołał obawy wielu mieszkańców Los Angeles, iż “wiszące buty wskazują miejsca, w których są sprzedawane narkotyki lub które są obszarem działania gangu”. W związku z tym pracownicy miasta i przedsiębiorstwa użyteczności publicznej uruchomili program zdejmowania butów z ulic miasta…

Hop do góry

Później badacze zjawiska zaproponowali inne, mniej kryminalne wyjaśnienia zwisających z nieba butów Nike czy Adidas. Przypomnieli, że w niektórych kulturach buty są rzucane w górę w celu uczczenia końca roku szkolnego lub zbliżającego się małżeństwa – w ramach rytuału przejścia. Sugerowano, że zwyczaj ten mógł pochodzić od dawnych wojskowych, którzy podobno rzucali wojskowe buty, często pomalowane na pomarańczowo lub w inny rzucający się w oczy kolor, na druty wysokiego napięcia. Po co? Wszystko w ramach rytuału po ukończeniu podstawowego szkolenia lub po całkowitym odbyciu służby. Co ciekawe, w filmie „Wag the Dog” z 1997 roku zaprezentowano podrzucanie butów jako rzekomo spontaniczną, kulturową manifestację hołdu dla sierżanta Williama Schumanna, granego przez Woody’ego Harrelsona, który rzekomo został „zastrzelony za liniami wroga” w Albanii.

W odcinku serialu Better Call Saul o tytule „Sunk Costs”, para zwisających z kabli butów służy do ukradkowego umieszczeia nielegalnych narkotyków na ciężarówce.

Inni po prostu mówili, że rzucanie butów to niebanalny sposób na pozbycie się butów, które nie są już potrzebne, są niewygodne lub nie pasują. Może to być zatem kolejna manifestacja ludzkiej potrzeby, aby zostawić jakieś piętno lub ślad po sobie i udekorować własne otoczenie w nietypowy sposób.

sneakers

Ważne pożegnania

W niektórych dzielnicach świata związane i wiszące na liniach energetycznych lub gałęziach drzew buty oznaczały to, że ktoś ważny zmarł. Buty należały wówczas do zmarłej osoby. Powodem dla którego wisiały na liniach, jak głosi legenda, było to, że kiedy duch zmarłej osoby powracał, to miał jak chodzić wysoko nad ziemią i być znacznie bliżej nieba. Kolejny przesąd utrzymuje, że rzucanie butów na linie energetyczne tuż przed domem to sposób na zabezpieczenie swojego mienia przed duchami. Jeszcze inna legenda sugeruje, że buty wiszące na drutach telefonicznych sygnalizują, że ktoś opuścił sąsiedztwo sięgając po większe i lepsze rzeczy.

Drzewo obwieszone stertą butów, to kolejny, specyficzny obiekt, który możemy znaleźć w wielu kulturach i miejscach. Czasami zamiast drzewa rolę tę pełni słup energetyczny lub inny drewniany obiekt, który został obwieszony starymi butami. Drzewa pełne butów są zwykle zlokalizowane wzdłuż głównej lokalnej drogi i mogą mieć swoją nazwę własną. Obecnie w Stanach Zjednoczonych znajduje się co najmniej siedemdziesiąt sześć takich drzew na but oraz nieokreślona ich liczba w innych miejscach na ziemi.

A czy Wy spotkaliście się kiedyś z podobnym zjawiskiem? Poświęcilibyście swoją ulubioną parę butów Jordan lub Nike w taki sposób? Dajcie znać w komentarzu!

sneakers