Buty do biegania TYLKO dla kobiet

buty do biegania dla kobiet

Często można odnieść wrażenie, że producenci obuwia do biegania uzyskują modele damskie poprzez dodanie mniejszej rozmiarówki lub po prostu dorzucenie różowego elementu do designu butów dla mężczyzn. Tak już jednak nie jest! Sprawdźmy czym charakteryzują się buty biegowe dedykowane paniom, oraz na jakie modele warto zwrócić uwagę.

W ostatnich latach kobiety stanowiły 58% wszystkich biegaczy w USA, 61% w pół-maratonach i 43% uczestników wszystkich maratonów. Firmy obuwnicze nareszcie zaczęły sobie zdawać sprawę, że kobiety są dużą częścią osób, które regularnie biegają i obecnie zdają sobie sprawę, że anatomia ciała kobiety różni się od męskiej sylwetki.

Mniejsza masa ciała i odmienny kształt stóp to tylko niektóre z różnic fizjologicznych. Idealny but do biegania powinien zaspakajać inne potrzeby, płynące z budowy ciała kobiety.

Podczas gdy zapotrzebowanie na konkretne buty sportowe dla kobiet nie jest oczywiste, istnieje kilka czynników biomechaniki typowej kobiety, które wymagają rozważenia podczas fazy projektowania butów do biegania.

Szersze Biodra

Pierwszym czynnikiem jest to, że kobiety mają szersze biodra niż mężczyźni, co sprawia, że wśród kobiet bardziej powszechna jest pronacja.

Według raportów światowych kobiece kolano biegacza ma większą tendencję do kontuzji i sprawiania bólu i dzieje się tak prawie dwukrotnie częściej, ze względu na zwiększone naprężenie na stawie kolanowym.

Aby zaradzić temu problemowi marki obuwnicze dodają trochę dodatkowego wsparcia w swych butach za pośrednictwem nieco odmiennych podeszw wewnętrznych.

Niższa masa ciała

Ogólnie rzecz biorąc, kobiety mają o 15% mniejszą masę ciała niż mężczyźni, choć oczywiście to może się różnić u poszczególnych osób.

Niższa masa ciała oznacza, że projektanci obuwia musieli wziąć pod uwagę, jaka jest konieczna ilość pianki w podeszwie środkowej (kobiety będą często potrzebować jej trochę mniej). Oznacza to, że obuwie damskie jest zwykle nieco niższe, bardziej miękkie i lżejsze od wersji męskiej.

Kształt stopy

Projektanci obuwia biegowego biorą również pod uwagę fakt, że męskie stopy mają tendencję do bycia szerszymi i dłuższymi od statystycznego rozmiaru stopy człowieka. Stopy damskie mają różne cechy kształtu, zwłaszcza w obszarze łuku, palców i śródstopia. Aby upewnić się, że but jest odpowiednio elastyczny i pasuje do stopy prawidłowo, wszystkie te czynniki powinny być rozpatrzone na etapie projektowania modelu.

Poniżej kilka naszych propozycji obuwia biegowego dla Pań:

  • Asics GT 1000 3

asics gt 1000

  • Reebok Everchill Train

reebok

  • Adidas Cloudfoam VS City W

Adidas Cloudfoam