Buty do biegania – jak wybrać?

adidas climacool1

Decyzja podjęta – zaczynam biegać. Pamiętaj, że jedyną, profesjonalną rzeczą, bez którego żaden bieg nie powinien się odbyć są specjalne buty. Jak zatem wybrać te odpowiednie? Krótko podpowiadamy.

Określ rodzaj swojej stopy

Stopa w momencie dotknięcia i odbicia się od podłoża, po którym biegamy, może zachowywać się w rozmaity sposób. Właśnie ze względu na to, co się z nią dzieje po bliższym przyjrzeniu się i jaki ruch wykonuje, wyróżniamy 3 rodzaje stóp: supinującą, pronującą oraz neutralną. Przy stopach supinujących ciężar ciała nie przenosi się na wewnętrzną stronę, a sama stopa pozostaje dość sztywna, z tendencją do dociążania zewnętrznej krawędzi stopy. Stopa pronująca silnie kieruje się do wewnątrz, co jest wynikiem naturalnej amortyzacji, jednak zbyt mocne pronowanie może prowadzić do kontuzji. Stopa neutralna zaś, ciężar ciała zachowuje się naturalnie i jest rozkładany równomiernie na całej jej powierzchni. Do każdego rodzaju stopy producenci przygotowali odpowiednie modele obuwia, które pomaga korygować niedoskonałe ruchy i uniknąć niepotrzebnych kontuzji. Sprawdź zatem uprzednio jaką stopę posiadasz robiąc jej mokry odcisk na kartce papieru, co pozwoli określić wysokość jej sklepienia. Pełne odbicie stopy na całej powierzchni może świadczyć o tendencji pronującej, jeżeli na kartce zauważysz jedynie przednią część stopy oraz piętę – jesteś supinatorem, zaś przednia i tylna część stopy połączona wąską krawędzią sugeruje stopę o neutralnym ruchu.

Zastanów się nad rozmiarem

Buty do biegania wcale nie muszą odwzorowywać numeru, który nosimy na co dzień. Należy pamiętać, że podczas treningu biegowego stopa poci się i puchnie, co może skończyć się przykrymi odciskami oraz otarciami przy ściśle dobranych butach. W bucie biegowym palce powinny mieć wolną przestrzeń i móc się swobodnie rozłożyć na powierzchni podeszwy. Jeżeli pokonujesz średnie dystanse o charakterze czysto treningowym czy rekreacyjnym, pomyśl o butach o pół numeru większym niż Twój stały numer. Jeżeli zaś masz ambicję pokonywania maratonów – jeden numer dłuższe buty będą gwarancją komfortowego biegu od startu, aż do mety.

Bieżnia? Chodnik? Leśna ścieżka?

Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze obuwia do biegania jest podłoże, po którym będziemy zazwyczaj przemierzać kilometry. Twarde nawierzchnie wymagają dodatkowej amortyzacji, co pomoże uniknąć bólu stawów czy nadwyrężeń. Buty na leśne dukty charakteryzują się wyraźnym bieżnikiem z mocnymi wypustkami czy kołkami i nie wymagają wzmocnionej amortyzacji. Jeżeli Twoje treningi biegowe będą odbywać się w różnych miejscach, rozglądaj się za parą uniwersalną, która ma odpowiednio wyważone wszystkie parametry w swej budowie.

Jaką firmę wybrać?

Producentów butów do biegania jest na obecnym rynku cała masa, jednak najlepiej wybierać obuwie tych firm, które produkują je od lat i posiadają niezmienioną liczbę zadowolonych użytkowników. Nie zawiedziesz się zatem butami biegowymi od New Balance, Nike, Asics czy Adidas

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.